OKULISTYKA
Każda wizyta okulistyczna w centrum medycznym ZimMed rozpoczyna się od zebrania wywiadu z pacjentem.
Na podstawowe badanie okulistyczne składa się:
– badanie refraktometrii (tzw. komputerowe badanie wzroku),
– tonometrii (pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego),
– badanie ostrości wzroku do dali i bliży bez korekcji oraz z najlepszą korekcją,
– ocena przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej oraz dna oka po rozszerzeniu źrenicy.
Nasi okuliści dysponują także szeroką gamą badań dodatkowych, które są wykonywane w razie potrzeby poszerzenia diagnostyki.
Jak przygotować się do badania okulistycznego?
Na wizytę należy zabrać swoją dotychczasową dokumentację medyczną. Na badanie zaleca się zgłosić bez makijażu – uniemożliwia on dokładną ocenę struktur aparatu ochronnego oka (powiek, brzegów powiek, rzęs). W trakcie konsultacji podawane są krople rozszerzające źrenicę, które pogarszają ostrość widzenia przez około 3-4 godziny. W tym czasie nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych, dlatego wskazane jest przyjechanie komunikacją miejską lub zabranie ze sobą kierowcy. W słonecznym dniu warto mieć przy sobie okulary przeciwsłoneczne.
W przypadku używania okularów do dali i/lub bliży, należy zabrać je na wizytę. Warto wziąć też ostatnią receptę okularową. Pacjenci stosujący soczewki kontaktowe, powinni je zdjąć co najmniej godzinę przed konsultacją.
Ile trwa wizyta u okulisty?
Pełne badanie okulistyczne trwa zazwyczaj około 20-30 minut, zwykle pacjent wchodzi do gabinetu 2 razy (drugi raz po rozszerzeniu źrenic). W przypadku wykonywania badań dodatkowych, słabej reakcji źrenic na krople mydriatyczne lub konieczności porażenia akomodacji czas wizyty może ulec wydłużeniu.
Jak wygląda wizyta z doborem okularów?
W pierwszej kolejności wykonywane jest pełne badanie okulistyczne wraz z porażeniem akomodacji – u młodych osób związane jest to z kilkukrotnym podaniem kropli rozszerzających źrenicę. Takie postępowanie pozwala na uzyskanie wiarygodnego wyniku w badaniu refraktometrii (tzw. komputerowego badania wzroku). Na kolejnej wizycie, przy wąskiej źrenicy, dobierana jest korekcja okularowa.
Czy na badanie okulistyczne mogę przyjechać samochodem?
Na wizytę pacjent powinien przyjechać komunikacją miejską lub zabrać ze sobą kierowcę (W recepcji będzie na niego/nią czekała pyszna kawa :)). W trakcie badania podawane są krople rozszerzające źrenicę, które pogarszają ostrość widzenia przez około 3-4 godziny – w tym czasie nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych.
Jak często powinno się wykonywać profilaktyczne badanie okulistyczne?
U osób między 18 a 60 rokiem życia badanie profilaktyczne należy wykonywać raz na dwa lata. Pacjenci z wadą wzroku, po 61 r.ż., lub po 40 r.ż. z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku jaskry powinni zgłaszać się na badanie profilaktyczne raz na rok.
W przypadku pojawienia się pogorszenia widzenia lub jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu wzroku, należy udać się niezwłocznie do okulisty.
Czy będąc w ciąży powinnam udać się na wizytę okulistyczną?
Będąc w ciąży warto otoczyć opieką także swoje oczy, ponieważ zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie ciężarnej kobiety, wpływają także na narząd wzroku. W tym czasie może dojść do zmniejszonej produkcji łez i wystąpienia zespołu suchego oka, pojawienia się astygmatyzmu lub krótkowzroczności bądź niestabilności wady wzroku. Kobiety, u których wcześniej rozpoznano schorzenia okulistyczne, powinny być pod stałą opieką okulisty, ponieważ ciąża może przyspieszyć rozwój niektórych chorób, np. retinopatii cukrzycowej. Ponadto niektóre leki, stosowane w terapii schorzeń narządu wzroku, są przeciwwskazane w okresie ciąży, istnieje więc konieczność ich zmiany bądź wdrożenia alternatywnego leczenia. Część zmian okulistycznych, w tym także stan po- coraz bardziej powszechnej – laserowej korekcji wady wzroku, może nieść wysokie ryzyko powikłań okulistycznych w przypadku porodu drogami natury, co stanowi ważną wskazówkę dla prowadzącego lekarza położnika.
WYSOKOSPECJALISTYCZNE BADANIA NIEMOWLĄT
I DZIECI W KAŻDYM WIEKU
Wizyta noworodkowa
Nieinwazyjne, pełne badanie dna oka noworodka w wieku do 3 miesiąca życia. Badanie to umożliwia pełny wgląd w dno oka oraz kompleksową ocenę stanu narządu wzroku dziecka.
Diagnostyka jest szczególnie wskazana u wcześniaków, dzieci urodzonych przed 32 tyg ciąży, o masie urodzeniowej mniejszej niż 1500 g, dzieci z obciążeniami oraz u dzieci ze zdiagnozowaną retinopatią wcześniaczą celem kontroli progresji schorzenia.
Badanie wykonywane jest po wcześniejszym odpowiednim rozszerzeniu źrenic, dlatego prosimy o przybycie do gabinetu odpowiednio 1 godzinę wcześniej przed planowym rozpoczęciem wizyty celem kropienia oczu kroplami rozszerzającymi źrenice. Następnie badanie jest wykonywane w pozycji leżącej wygodnej dla dziecka przy użyciu wziernika pośredniego Fison’a oraz soczewki okulistycznej pozycjonowanej przed okiem dziecka.
Wizyta trwa około 20 min.
W razie jakichkolwiek pytań – pozostajemy do Państwa dyspozycji!
Zachęcamy do kontaktu telefonicznego. Komfort Dziecka i Rodzica jest dla nas najważniejszy!
Badanie OCT (optycznej koherentnej tomografii) przedniego i tylnego odcinka oka
Optyczna koherentna tomografia jest obecnie jednym z najbardziej precyzyjnych badań w diagnostyce chorób oczu, a przede wszystkim obszaru plamkowego siatkówki i tarczy nerwu wzrokowego. Jego walory diagnostyczne są nieocenione w monitorowaniu choroby, a także sprawdzania efektywności stosowanego leczenia. Dzięki temu, że jest ono całkowicie nieinwazyjne i bezkontaktowe, może być powtarzane wielokrotnie, także u kobiet w ciąży i dzieci.
Wskazania do badania OCT m.in.:
zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)
- zmiany cukrzycowe w plamce
- zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)
- jaskra
- obrzęk i otwór w plamce
- błona nasiatkówkowa (ERM)
- centralna surowicza chorioretinopatia (CSCR)
*Badanie w niektórych sytuacjach może wymagać podania kropli rozszerzających źrenicę, które pogarszają ostrość widzenia przez około 4 godziny. W tym czasie nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych.
Badanie angio-OCT
Jest to nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania przepływu krwi w naczyniach siatkówki i naczyniówki, która łączy angiografię z optyczną koherentną tomografią o wysokiej rozdzielczości. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod obrazowania naczyń takich jak angiografia fluoresceinowa oraz indocyjaninowa angio-OCT nie wymaga podania kontrastu, ani specjalnego przygotowania. Dzięki temu jest bardzo przydatne u pacjentów wymagających regularnej kontroli i obserwacji mikrokrążenia oka oraz u osób z przeciwwskazaniami do podawania środków kontrastowych. Dla pacjenta badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezkontaktowe, dlatego może być powtarzane wielokrotnie, także u kobiet w ciąży i dzieci.
angioOCT umożlwia obserwację:
- Neowaskularyzacji naczyniówki
- Okluzji naczyń
- Mikrotętniaków
- Nieprawidłowości naczyniowych
Wskazania do badania angio-OCT:
- wysiękowa postać zwyrodnienia plamki związanej z wiekiem (AMD)
- retinopatia cukrzycowa
- choroby przebiegające z zamknięciem naczyń siatkówki (zakrzep żyły, zator tętnicy siatkówki)
USG gałek ocznych
Ultrasonografia jest bezbolesnym, nieinwazyjnym badaniem pozwalającym na ocenę struktur anatomicznych oka. Znajduje zastosowanie szczególnie u osób z nieprzeziernymi ośrodkami optycznymi oka jak np. bielmo rogówki lub zaawansowana zaćma, u których nie ma możliwości dokładnego zbadania dna oka. Procedura wykonywana jest przy zamkniętych powiekach, na które nakładany jest specjalny żel i przykładana jest sonda ultrasonograficzna. Badanie może być wykonywane i powtarzane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku, także u kobiet ciężarnych i małych dzieci.
wskazania do badania USG:
- badanie oczu przy nieprzeziernych ośrodkach optycznych
- diagnostyka w przypadku objawów odwarstwienia siatkówki
- wylew krwi do gałki ocznej
- guzy wewnątrzgałkowe
- badanie tylnego odcinka oka w stanach zapalnych
- podejrzenie ciała obcego wewnątrzgałkowego
- ocena mięśni gałkoruchowych w orbitopatii tarczycowej
- podejrzenie druzów tarczy nerwu wzrokowego