OKULISTYKA
Wizyta okulistyczna
Każda wizyta rozpoczyna się od zebrania wywiadu z pacjentem. Na podstawowe badanie okulistyczne składa się badanie refraktometrii (tzw. komputerowe badanie wzroku), tonometrii (pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego), następnie badanie ostrości wzroku do dali i bliży bez korekcji oraz z najlepszą korekcją, ocena przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej oraz dna oka po rozszerzeniu źrenicy. W Centrum Medycznym ZimMed dysponujemy także szeroką gamą badań dodatkowych, które są wykonywane w razie potrzeby poszerzenia diagnostyki a opisane poniżej
Jak przygotować się do badania okulistycznego?
W przypadku używania okularów do dali i/lub bliży, należy zabrać je na wizytę. Warto wziąć też ostatnią receptę okularową. Pacjenci stosujący soczewki kontaktowe, powinni je zdjąć co najmniej godzinę przed konsultacją.
Ile trwa wizyta u okulisty?
Jak wygląda wizyta z doborem okularów?
Czy na badanie okulistyczne mogę przyjechać samochodem?
Jak często powinno się wykonywać profilaktyczne badanie okulistyczne?
W przypadku pojawienia się pogorszenia widzenia lub jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu wzroku, należy udać się niezwłocznie do okulisty.
Czy będąc w ciąży powinnam udać się na wizytę okulistyczną?
WYSOKOSPECJALISTYCZNE BADANIA NIEMOWLĄT
Badanie OCT (optycznej koherentnej tomografii) przedniego i tylnego odcinka oka
Wskazania do badania OCT:
- zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)
- zmiany cukrzycowe w plamce
- jaskra
- obrzęk i otwór w plamce
- błona nasiatkówkowa (ERM)
- centralna surowicza chorioretinopatia (CSCR)
*Badanie w niektórych sytuacjach może wymagać podania kropli rozszerzających źrenicę, które pogarszają ostrość widzenia przez około 4 godziny. W tym czasie nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych.
Badanie angio-OCT
Jest to nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania przepływu krwi w naczyniach siatkówki i naczyniówki, która łączy angiografię z optyczną koherentną tomografią o wysokiej rozdzielczości.
W przeciwieństwie do tradycyjnych metod obrazowania naczyń takich jak angiografia fluoresceinowa oraz indocyjaninowa angio-OCT nie wymaga podania kontrastu, ani specjalnego przygotowania. Dzięki temu jest bardzo przydatne u pacjentów wymagających regularnej kontroli i obserwacji mikrokrążenia oka oraz u osób z przeciwwskazaniami do podawania środków kontrastowych. Dla pacjenta badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezkontaktowe, dlatego może być powtarzane wielokrotnie, także u kobiet w ciąży i dzieci.
angioOCT umożlwia obserwację:
- neowaskularyzacji naczyniówki
- okluzji naczyń
- mikrotętniaków
- nieprawidłowości naczyniowych
Wskazania do badania angio-OCT:
- wysiękowa postać zwyrodnienia plamki związanej z wiekiem (AMD)
- retinopatia cukrzycowa
- choroby przebiegające z zamknięciem naczyń siatkówki (zakrzep żyły, zator tętnicy siatkówki)
- centralna surowicza chorioretinopatia (CSCR)
- neuropatia jaskrowa
*Badanie w niektórych sytuacjach może wymagać podania kropli rozszerzających źrenicę, które pogarszają ostrość widzenia przez około 4 godziny. W tym czasie nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych.
USG gałek ocznych
Ultrasonografia jest bezbolesnym, nieinwazyjnym badaniem pozwalającym na ocenę struktur anatomicznych oka. Znajduje zastosowanie szczególnie u osób z nieprzeziernymi ośrodkami optycznymi oka jak np. bielmo rogówki lub zaawansowana zaćma, u których nie ma możliwości dokładnego zbadania dna oka. Procedura wykonywana jest przy zamkniętych powiekach, na które nakładany jest specjalny żel i przykładana jest sonda ultrasonograficzna. Badanie może być wykonywane i powtarzane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku, także u kobiet ciężarnych i małych dzieci.
wskazania do badania USG:
- badanie oczu przy nieprzeziernych ośrodkach optycznych
- diagnostyka w przypadku objawów odwarstwienia siatkówki
- wylew krwi do gałki ocznej
- guzy wewnątrzgałkowe
- badanie tylnego odcinka oka w stanach zapalnych
- podejrzenie ciała obcego wewnątrzgałkowego
- ocena mięśni gałkoruchowych w orbitopatii tarczycowej
- podejrzenie druzów tarczy nerwu wzrokowego